Alapdokumentumok
Alapító okirat
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2017. szeptember 30. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2019. július 12. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2020. január 3. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2020. június 1. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2020. szeptember 1. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2021. június 1. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2022. augusztus 5. |
![]() ALAPÍTÓ OKIRAT 2023. június 30. |
Szervezeti és működési szabályzat
![]() SZMSZ 2017. október 11. |
![]() SZMSZ 2018. október 10. |
![]() SZMSZ 2019. október 10. |
![]() SZMSZ 2020. október 7. |
Közlemények
Szabályzatok, tájékoztatók
▼ 10 éves az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány
25 éve, 1986-ban nyitotta meg kapuit az Energetikai Szakközépiskola és Kollégium mint az ország első vállalati iskolája a Paksi Atomerőmű Vállalat, majd a Paksi Atomerőmű Rt. részeként.
10 éve, 2001-ben az ESZI vállalati iskolából alapítványi iskola lett, az átlagosnál jelentősen jobb feltételeket biztosítva az itt tanulók számára. A közoktatási törvény módosítása miatt a Paksi Atomerőmű Zrt. létrehozta az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítványt, amely tovább biztosította az iskola működését, s átvette a fenntartói feladatokat. De az ESZI – igaz áttételen keresztül - továbbra is a PA Zrt. iskolája maradt, sőt, a működtető alapítvány tulajdonosa révén az iskola is az MVM cégcsoport „tagjává” vált.
Melyek ezek a fenntartói feladatok?
Az elsődleges feladat az iskola működési feltételeinek biztosítása. Egyszerűen fogalmazva, a pénzügyi háttér megteremtése, gazdálkodási feladatok ellátása. Ezen felül természe-tesen sok egyéb feladat is hárul az alapítványra, mint pl. az iskola alapító okiratának, működési engedélyének jóváhagyása, és a jóváhagyó engedélyező hatósághoz való benyújtása, a működés ellenőrzése, a tantervek jóváhagyása.
2005 óta ösztöndíjat kaphatnak pályázat útján a jó tanulmányi, illetve a kiemelkedő tanulmányi-és sportverseny eredménnyel rendelkező diákok, valamint a szociálisan támogatásra szoruló diákok is. A 12. évfolyam végén díjazzuk az „ESZI kiválóságát”; minden tanévben pedagógus napon pedig „ESZI gyűrű”- vel jutalmazunk kettő arra érdemes pedagógust.
Fontos a létesítményeink szakszerű üzemeltetése, azok rendeltetés szerinti használatának, komfortjának biztosítása, sőt vállalkozási feladataink közé tartozik a hőszolgáltatás a szomszédos intézmények részére, illetve a kollégiumi szálláshelyek és a sportcsarnok szabad kapacitásának értékesítése.
Az alapítvány meghatározó szervezete a kuratórium, ő felelős az alapítvány illetve közvetve az iskola működéséért. Ez a szervezet ellenőrzi, támogatja az iskolát - a 3 fős Felügyelő Bizottsággal együtt-, de a fő támogató továbbra is jó gazdaként a Magyar Villamos Művek cégcsoport, kiemelve az Alapító Paksi Atomerőmű Zrt.
Az alapítványt 2001-ben irányító öttagú kuratórium elnöke Hamvas István volt, a PA Zrt. jelenlegi vezérigazgatója. Az Ő és az általa irányított csapat – tisztségviselők és munkatársak – érdeme, hogy az átmenet zökkenőmentesre sikerült.
Az azóta eltelt évek alatt sokat tett az Alapítványon keresztül az ESZI-ért, a már 7 tagú kuratórium elnöke dr. Kiss Mihály, majd Horváth Miklós Ferenc.
2009 óta segíti tevékenységével az iskola fejlődését, fejlesztését az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány kuratóriumának elnökeként Mittler István.
Az idén 10 éves alapítvány kiemelt céljának tartja az iskola oktatási feltételeinek állandó javítását. Ennek szellemében 2011-ben több nagy fejlesztés történt, hiszen az alapítvány minden tisztségviselője őszintén az ESZI - ért tevékenykedik.
A 2009/2010-es és a 2010/11-es tanévben megtörtént az iskola teljes körű akadálymentesítése, valamint ezzel egy időben a blokki sárga csempék lecserélése, a cserével érintett területen a villamoshálózat felújítása, az ESZI kerítése és a kültéri korlátok, fémszerkezetek korrózióvédelme, festése, az iskola előtti padok felújítása, a kissé elöregedett tetőszerkezet megerősítése. Jelenleg a sportcsarnok általános felújítása folyik; emellett a szakközépiskola és főiskolai épületek külső nyílászárói új festést kapnak, a csapadékvíz elvezetés megújul, az étterem is korszerűsödik.
Az Ügyvezető Szervezet folyamatos pályázatfigyelést végez a minél költséghatékonyabb működés érdekében. Több pályázaton is sikeresen szerepeltünk, s ily módon igyekszünk az ESZI működési költségeit is csökkenteni. Pályázunk az állami költségvetésből finanszírozott oktatási célú feladatokra. 2010-ben az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott - „IKT eszközfejlesztés” című pályázaton az Alapítvány sikeresen pályázott. Ezáltal az Energetikai Szakközépiskola és Kollégiumban 9 közismereti tanterembe került elhelyezésre a pályázaton elnyert informatikai csomag. Az iskola tanárainak egy része a korszerű eszközök használatát külön erre a célra szerevezett tanfolyamon sajátította el. Az információs kommunikációs technológiai eszközök alkalmazásával színvonalasabbá tehető a közismereti tantárgyak oktatása.
A 25. évforduló alkalmából nyugodtan elmondhatjuk, hogy ez legalább olyan kihívás, feladat, mint a huszonöt évvel ezelőtti alapítás. Nekünk egy színvonalas, jó hírű iskolát kell még jobbá tennünk. A kihívásnak az alapítvány meg tud felelni. Ezt mindennél jobban mutatja a beiskolázott tanulók számának és minőségének növekedése, a közép-és hosszú távú tervek szisztematikus megvalósítása. Ezek a tervek szinkronban vannak az MVM Zrt., s kiemelve a PA Zrt. szakember utánpótlási igényeivel.
Az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány az alapító PA Zrt.-vel a háttérben mindent megtesz annak érdekében, hogy az Energetikai Szakközépiskola és Kollégium a XXI. századi igényeknek megfelelő képzés alapjait, infrastruktúráját megteremtse; igyekszünk modern, színvonalas, gyermekbarát iskolát kialakítani, amelyben jól érzi magát diák, tanár és mindenki, akinek bármilyen módon köze van az ESZI-hez.
az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány ügyvezetője
Paks, 2011
▼ „IKT eszközfejlesztés a Paksi Energetikai Szakközépiskolában”
TIOP - 1.1.1 - 07/1 - 2008 - 0585
▼ Információs és kommunikációs technológiafejlesztési project (IKT) az ESZI-ben
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott ”IKT eszközfejlesztés a paksi Energetikai Szakközépiskolában” című pályázaton az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány (7030 Paks, Dózsa Gy. út 95.) sikeresen pályázott, és 10 807 673 Ft támogatásban részesül. Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatást az Alapítvány- a kiírásnak megfelelően- az oktatás korszerűsítéséhez használja fel. Az interaktív táblák, notebookok és projektorok közbeszerzése a 2003. évi CXXIX. törvény alapján folyamatban van. Az információs kommunikációs technológiai eszközök alkalmazásával színvonalasabbá tehető a közismereti tantárgyak oktatása, az internet használatával szinte az egész világ behozható az osztályterembe, virtuálisan ellátogathatnak a tanulók a különböző földrajzi tájakra, múzeumokba, stb. A tanulók például fizika órán összeállíthatják egy atomerőmű primerkörét, és megtekinthetik működés közben. A tanár által az interaktív táblán elkészített vázlatok, feladatok számítógépre menthetők, és elektronikus úton átadhatók a tanulóknak, elméletileg így megvalósulhat a „papírmentes” iskola.
Az Energetikai Szakközépiskola és Kollégiumban 9 tanterembe kerül elhelyezésre a pályázaton elnyert informatikai csomag, amely vezeték nélküli internet, illetve hálózati hozzáféréssel is működik. Az iskola tanárainak egy része a korszerű eszközök használatát külön erre a célra szerevezett tanfolyamon sajátítja el, amelynek költségét e pályázati pénzből finanszírozza az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány. A felkészítésen a tanárok az újonnan beszerelt informatikai berendezéseken tanulhatnak és gyakorolhatnak. Az ESZI-ben a szakmai tantárgyak oktatásánál már alkalmazzák az interaktív táblákat.
▼ Sajtóközlemény (2010. november 23.)
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott ”IKT eszközfejlesztés a paksi Energetikai Szakközépiskolában” című pályázaton az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány (7030 Paks, Dózsa Gy. út 95.) sikeresen pályázott, és 10 807 613 Ft támogatásban részesült. A támogató a pénzügyi teljesítést az eszközökre vonatkozóan közvetlen szállítói kifizetéssel bonyolítja.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatást az Alapítvány- a kiírásnak megfelelően- az oktatás korszerűsítéséhez használja fel. Az interaktív táblák, notebookok és projektorok közbeszerzése a 2003. évi CXXIX. törvény alapján zajlott. Az információs kommunikációs technológiai eszközök alkalmazásával színvonalasabbá tehető a közismereti tantárgyak oktatása, az internet használatával szinte az egész világ behozható az osztályterembe, virtuálisan ellátogathatnak a tanulók a különböző földrajzi tájakra, múzeumokba, stb. A tanulók például fizika órán összeállíthatják egy atomerőmű primerkörét, és megtekinthetik működés közben. A tanár által az interaktív táblán elkészített vázlatok, feladatok számítógépre menthetők, és elektronikus úton átadhatók a tanulóknak, elméletileg így megvalósulhat a „papírmentes” iskola.
A közbeszerzési eljáráson a Bíráló Bizottság szakmai zsűrizését követően a Döntéshozó az Albacomp Számítástechnikai Zrt.-t választotta kivitelezőnek, aki a munkát kiváló minőségben és határidőre készítette el.
A táblák műszaki átadás-átvétele lezárult, a szerelés, üzembe helyezés az őszi szünetben megtörtént.
Az Energetikai Szakközépiskola és Kollégiumban 9 tanteremben került elhelyezésre a pályázaton elnyert informatikai csomag, amely vezeték nélküli internet, illetve hálózati hozzáféréssel is működik. Az iskola tanárainak egy része a korszerű eszközök használatát külön erre a célra szerevezett tanfolyamon sajátította el, amelynek költségét e pályázati pénzből finanszírozta az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány. A felkészítésen a tanárok az újonnan beszerelt informatikai berendezéseken tanulhattak és gyakorolhattak. Az ESZI-ben a szakmai tantárgyak oktatásánál már alkalmazzák az interaktív táblákat.
Mittler István |
Horváthné Szűcs Marianna |
▼ A TIOP-1.1.1-07/1-2008-0585 pályázat záró értékelése
A pályázat címe: „IKT eszközfejlesztés a Paksi Energetikai Szakközépiskolában”
2010. november 23-án az ESZI Intézményfenntartó és Működtető Alapítvány - mint az Energetikai Szakközépiskola fenntartója és egyben a pályázat elnyerője - sajtótájékoztatót tartott a TIOP pályázat befejezése alkalmából. A tájékoztatón nagy számban jelentek meg a helyi és megyei média képviselői, nevezetesen: Tolnai Népújság, Paks TV, Fortuna Rádió, Paksi Hírnök és az Atomerőmű újság, illetve a projektben közreműködő személyek.
A sajtótájékoztató Mittler István kuratóriumi elnök megnyitójával kezdődött, majd Horváthné Szűcs Marianna, az Alapítvány ügyvezetője, és a már 2007-ben a pályázatot benyújtó akkori ügyvezető, Ronczyk Tibor mutatta be prezentációs előadásban a TIOP pályázattal kapcsolatos előzményeket illetve az idei évben elvégzett munkát. Az ügyvezető asszony kiemelte, hogy a pályázaton elnyert 9 interaktív csomag az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Alap társfinanszírozásával valósult meg. Köszönetét fejezte ki a közreműködő összes partner és támogató felé. Befejezésül jelképesen átadta az interaktív táblacsomagot a célközönségnek, az iskola diákjainak. Krizsán Árpád fizika tanár egy csoport tanulóval tartott bemutató órát az interaktív tábla felhasználásával, amelyen a tanulók élénk érdeklődéssel vettek részt.
A tanóra után a média képviselői több kérdést tettek fel az információs kommunikációs technológiával kapcsolatban, illetve a digitális tananyag alkalmazási lehetőségeiről.
A visszajelzések alapján a záró rendezvény sikeres volt.